004.cz

Výzva nebo lhostejnost: Neradostná situace týkající se současného stavu výskytu pohlavně přenosných chorob

Sex s neznámým partnerem. Co si pod tím představit… Seznámit se, zabavit se, užít si hezký večer nebo jen zahnat nudu a odreagovat se. Všechno to jsou zajímavé nápady, které mají svoje kouzlo a jsou spojené i s určitou dávkou adrenalinu. Protože pokud můj nový partner kývne na nabídku sexu se mnou, i když se jsem pro něho neznámý, tak je velká pravděpodobnost, že v minulosti kývnul na podobnou nabídku již od více partnerů. Anebo jsou k dispozici staří známí kamarádi na občasný příležitostný sex, kteří mají svoji grupu dalších kamarádů, z nichž každý je svým způsobem promiskuitní. Určitě zde nepopisuji žádné raritní případy, nýbrž celkem běžnou realitu u lidí majících vztah se stejným pohlavím. Tím, že se starám o pacienty, kteří mají obavu, že se nakazili pohlavně přenosnou chorobou, a každodenně komunikuji s lidmi majícími tuto orientaci, myslím, že můžu psát na toto téma otevřeně a zasvěceně.

Nově hlášených případů sexuálně přenosných chorob za poslední dva roky stále přibývá a bohužel zejména té nejzávažnější a to je infekce získaného deficitu imunity – HIV. Na celé zeměkouli je již přes 44 milionů HIV pozitivních jedinců, v tomto kontextu čísla České republiky se zdají nicotná, ale je zde jedno velké ALE. V roce 2012 poprvé od prvně hlášeného případu v roce 1986 překročil počet nově hlášených případů za jednotlivý rok číslo 200 a tento trend se letos určitě zopakuje. K 30. 9. 2013 je v České republice hlášeno celkem 2438 HIV pozitivních lidí a z toho u 438 pacientů jsou rozvinuté příznaky AIDS a 198 pacientů již na toto onemocnění zemřelo díky selhání imunity . Nelze opomenout ani fakt, že způsob přenosu je u 61,5% homosexuální stykem. Toto onemocnění je v současné době stále nevyléčitelné, současná medicína zná léky na potlačení virémie, udržení nemoci „na oprati“, ale neumí virus eliminovat z organismu. A záleží jen na každém HIV pozitivním, jak se bude chovat zodpovědně ke svému zdraví i ke svému partnerovi, zda nedá nemoci šanci na destrukci své imunity či nenakazí svého blízkého. Je naprosto mylná informace, že nechráněný orální sex – ať už aktivní nebo pasivní - není rizikový pro přenos HIV, pokud nedojde k ejakulaci. Jediná ochrana před nákazou je použití kondomu. Stejně tak je naprosto zcestné se domnívat, že s HIV pozitivním partnerem, který se toho času neléčí a má nízkou virovou nálož, mohu bez obav souložit bez kondomu. Každý HIV pozitivní dobře ví a je také poučen od svého ošetřujícího lékaře venerologa, že při sexu je povinen chránit svého partnera před nákazou.  

Další, ne o moc menší noční můrou venerologů je stále větší počet výskytu rezistentních kmenů kapavek, které odolávají běžné antibiotické terapii a pro účinnou terapii se nabízí stále zužující se spektrum citlivých antibiotik. Tento fakt je dán kolonizací kmenů kapavek méně typických lokalit – konečník a hltan, kde dochází k interakci s ostatními patogeny běžně se vyskytujícími v těchto lokalitách a následně ke vzniku rezistentních kmenů. Zvýšený výskyt kapavky je dán rovněž méně častým klinickým vyjádřením infekce v těchto oblastech, což vede k chronicitě infekce. Nehledě na to, že časté bolesti v krku doženou pacienta k praktickému lékaři, který okamžitě bez speciálního odběru na kapavku (na to se ani nepomyslí), nasadí antibiotika na běžnou angínu a tím se citlivost k efektivní terapii ještě sníží.

A aby těch rizik nebylo málo, stále stoupá i počet nově hlášených případů primárních vysoce infekčních případů syfilis i v posledních dvou letech nové a také v České republice dosud jen vzácně se vyskytující formy chlamydiové pohlavně přenosné infekce LGV, která je zatím téměř výlučně zachycená u HIV pozitivních osob praktikujících anální pasivní sex.

A proto je zde opravdu výzva pro každého, zda se chovat při sexu zodpovědně a chránit se kondomem při každé formě partnerského sexu a pokud už k riziku došlo, vyrazit na testy na pohlavně přenosné choroby a řešit situaci, dokud je to možné, anebo být lhostejný ke svému zdraví a ohrožovat nejen sebe, ale i své blízké.

Abyste si vybrali tu první správnou variantu, Vám ze srdce přeje a vyšetření v naší venerologické ambulanci Medicentrum s.r.o. Beroun, která od 2. 1. 2014 sídlí na nové adrese, Lidická 30, Praha 5, doporučuje vedoucí lékař venerologické ambulance

MUDr. Přemysl Procházka


Výzva nebo lhostejnost: Neradostná situace týkající se současného stavu výskytu pohlavně přenosných chorob - komentáře

Komentář ze dne: 27. 07. 2017 05:54:40     Reagovat
Autor: 20170727yueqin (email) - neregistrovaný
Titulek: qqq
michael kors outlet
cheap jerseys
adidas superstar
coach outlet
louis vuitton outlet online
pandora charms
giuseppe zanotti outlet
coach factory outlet
yeezy boost 350 v2
columbia outlet online
coach outlet store
polo ralph lauren
cheap jordan shoes
nike air max 90
michael kors bags
adidas shoes
mulberry bags
ugg outlet
cheap jordans
nmd adidas
yeezy boost
michael kors outlet online
denver broncos jerseys
nike air max 90
cheap jordans
birkenstock shoes
cheap ray bans
moncler
longchamp uk
true religion outlet
coach outlet
cheap jordans
ed hardy
pandora jewelry
coach outlet
longchamp outlet store
birkenstock sandals
nike air max pas cher
pandora soldes
polo ralph lauren outlet online
longchamp uk
kate spade handbags
michael kors uk
nike air max
vans outlet store
adidas yeezy boost
wholesale nike shoes
borse gucci
christian louboutin
coach outlet
pandora charms
coach outlet online
adidas yeezy
fitflops
cheap jerseys from china
louis vuitton handbags
polo ralph lauren
cheap jordans
pandora outlet
pandora charms uk
mulberry handbags
cat shoes
cheap oakley sunglasses
michael kors outlet
sac michael kors
coach outlet
louboutin chaussures
uggs
adidas yeezy
parada handbags
oakley sunglasses
christian louboutin outlet
pandora uk
ralph lauren outlet
fitflops
pandora bijoux
polo ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
true religion outlet
vans shoes
salomon shoes
yeezy boost
dansko sandals
ralph lauren outlet online
hollister clothing store
oakley sunglasses
polo ralph lauren
michael kors outlet store
ugg outlet
christian louboutin outlet
coach outlet
louis vuitton outlet store
michael kors outlet
tods outlet
coach outlet
red bottoms shoes
michael kors outlet clearance
oakley sunglasses
parker pens
coach canada
170727yueqin

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2017 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |